12 Takipçi | 4 Takip
Kategorilerim

Yemek

Yaşam

Tel Kırma

Diğer İçeriklerim (65)
Tüm içeriklerim
Sohbet
Takipçilerim (12)
08 03 2013

Tel kırma mevlüt başörtüsü

Tel kırma mevlüt başörtüsü |  görsel 1

Bartın yöresinden tüm Türkiye ve hatta dünyaya yayılan tel kırma gümüş ya da altın tellerin parmak marifetiyle kumaşın üzerinde yaptığı bir dans sanki;

      Araştırmalara göre, Bartın yöresine ait gümüş tel kırma işlemesi ilk defa 1890-1900 yılları arasında görüşmüş ilk tel kırma işlemesinin Bartın'ın Asma Mahallesi'nde oturan "Katip Kızı" lakaplı Hatice Ağaçkıran tarafından yapıldığı sanılıyor. Bu nedenle tel kırma Bartın işi olarak anılıyor.

     Tel kırma işi, tüm işlemeler içinde gümüş ışıltısıyla kendini hemen fark ettirir. Elinize alınca hiçbir iplikten beklemediğiniz bir ağırlık hissedersiniz. Zira gümüş ya da altın tellidir. Günü¬müzde bakır tel de kullanıldığı oluyor. 17.yüzyıldan bu yana Bartın'da üretilen sadece bu iş için kullanılan el yapımı iğneyle maharetli eller işler tel kırmayı.

     Tel kırma işi hiç makas kullanmadan yapılıyor. Tel birbirine kırdırılarak ilerletiliyor. Tel kırma işi özel bir iğne ile işleniyor. İğnesi yassı ve kısa, baş kısmı geniş olup uca doğru inceliyor.
2.5 - 3 cm boyunda ve tül deliklerin içerisinden geçebilecek genişlikte olan bu iğnenin geniş tarafında ve enine doğru iki uzun delik mevcut. Tel, bu deliklerin içerisinden geçiyor. İğne altın, gümüş veya pirinç gibi madenlerden yapılıyor.

     İşin öncesinde öyle desen çizeyim, kopyalama yapayım gibi kolaycılık yok. En zorunu düşü¬nün. Yani tam anlamıyla el emeği, göz nuru.. Sabır ve dikkat gerekiyor. Desenin bir yerinde bir iplik atlandı mı, hata, işleme bittikten sonra ortaya çıkıyor. Tel kırmanın önü ya da arkası yoktur. Her iki tarafı da kullanılır. Tel kırma işi deri, süet, kadife, tafta, şifon, tül, keten, eski dokuma bezi gibi her türlü kumaş üzerine yapılabilir. Tel kırmanın çeşitli işleme teknikleri mevcut. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanları “tel sarma” , “tel kırma” ve “hristo teğeli” dir.

0
0
0
Yorum Yaz