12 Takipçi | 4 Takip
Kategorilerim

Yemek

Yaşam

Tel Kırma

Diğer İçeriklerim (65)
Tüm içeriklerim
Sohbet
Takipçilerim (12)
19 11 2012

PEPEÇURA

PEPEÇURA |  görsel 1

 

 Kokulu üzüm,en başta bir besin kaynağıdır.Kalori değeri yüksektir,kansızlığa karşı tavsiye edilir.Diyetlerde ve eski çağlardan beri güzellik iksiri olarak kullanılır.Kokulu üzümün yapısında amino asitler; potasyum,mağnezyum ve demir mineralleri; B1 ve B2 vitaminleribulunur.Bu maddelerin etkileri ise:
         * Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
         * Kısa sürede enerji sağlar.
         * Mağnezyum iş verimliliğini artırır.
         * Mideye zarar vermeden böbrek ve karaciğeri çalıştırır.
         * Yağları eritir.
         * Vücudu virüslere karşı dirençli hale getirir.
         * Barsak metabolizmasını hızlandırır.
         * Cildi taze ve diri gösterir.
         * Allerji ve kireçlenmelerde iltihabı engeller.Malzemeler:1 kg kokulu siyah üzüm(İsabella),1çay bardağı nişasta veya mısırunu,1 su bardağı toz şeker.

Hazırlanışı: 1 kg. siyah üzümü iyice yıkayalım.6 su bardağı suyla birlikte bir tencerede kaynatalım.1 su bardağı toz şeker ekleyip bir süre daha kaynatalım.Bir çatal yardımıyla üzümleri ezelim.

     Bir süzgeçten üzüm suyunu geçirelim.Yaklaşık 5 su bardağı kadar üzüm suyu elde edersiniz.Bunun 4 su bardağını tencereye alalım.Kalan 1 su bardağının içersine 1 çay bardağı nişastayla (Karadeniz'de mısır unuyla yapılıyor,arzu ederseniz yarım çay bardağı nişasta,yarım çay bardağı mısır unuda kullanabilirsiniz.) karıştırıp,pürüzsüz hale getirelim.
    Karışımı tenceredeki üzüm suyuna ilave edelim.Hızlı hızlı karıştırark koyulaşıp,kaynayıncaya kadar pişirelim.Buzdolabında iyice soğuyup,katılaşınca isterseniz bir tabağa ters çevirip,servis yapabilirsiniz.
    İftar sofralarınız için gayet hafif,besleyici ve lezzetli bu tatlıyı,üzüm mevsimi geçmeden yapmayı unutmayın.
 
Afiyet olsun...

0
0
0
Yorum Yaz